Yavru köpek sahibi olan insanların en çok araştırdığı ve en çok merak ettiği konular arasında " Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar " sorusu akla gelmektedir. Bu ve buna benzer sorunları ara başlıklar halinde aşağıda toplamak gerekirse;


 • Köpek Eğitimi Ne Zaman Verilir 
 • Yavru Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar
 • Köpek Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer
 •  Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar 
 • Yavru köpeğimiz eğitim alması gerektiğini mi düşünüyorsunuz? 
 • Eğitime ne zaman başlamalıyız? 
 • Köpek Eğitimi Ne Zaman Verilmeli Köpek Eğitimi Nedir?

Köpek Eğitimi Ne Zaman Verilir ? Ne zaman Verilmeli? Ne Zaman Eğitime Başlanmalıdır?

Köpeklerimizde tıpkı bizler gibi çevreleriyle iletişim haline geçtiklerinde , olup bitenleri gördükleri an itibariyle eğitimin temellerini atmak önemli ve gereklidir. Evcil dostlarımız bizlerin sosyal hayatına ayak uydurmak zorunda kalmaktadırlar. Kendi hayatınızı , çevrenizi ve kurallarınızı evcil dostunuza aktarmanız sizin görevinizdir.

Yavru köpekler dünyaya geldiklerinde sadece koku alabilirler. Sadece koku alarak annesinin memesini bularak beslenmeyi ve sürünmeyi öğrenerek hayata gelmiş olurlar. 10 ile 15'nci günlerden sonra duyma , hareket etme ve görme kabiliyetleri geliştirmeye başlarlar. Bu durumda yavru köpeğin çevre ile iletişimi başlamış olur.


Önemli: Evcil dostunuz 3. haftanın sonunda çok meraklı olmaya başlar

Eğitim Zamanı: Evcil dostunuz 2'nci ayı tamamladıktan sonra annesinden ve kardeşlerinden ayrılarak kendi ailesini kurmaya hazır durumdadır. Bu zamanda evcil dostunuzun eğitime hazır olduğu anlamına gelmektedir.

Köpek Eğitimi Köpeğinizin 2.ci Ayını doldurduktan sonra eğitime başlayabilirsiniz.

Not: İnsanlarda olduğu gibi her köpek türünün eğitimi öğrenmesinin zamanları değişmektedir. Profesyonel köpek eğitmenleri bunun için genelde ortalama 1 ay gibi bir süre talep ederler ki; Köpeğinizi istediğiniz şekilde eğitmeleri için. Bazı köpek türleri örnek verecek olursam Oturma , kalma veya havlama komutunu 2 günde öğrenebilirken bazı türlerde ise bu 1 hafta kadar sürebilir. Sürekli eğitim yapıp tekrarlamak gerekiyor. Bu konuda profesyonel köpek eğitmenleri sizlere destekçi olacaktır.


Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimi için profesyonellerde bilgi alabilirsiniz. Eğitmenlerin genelde sordukları evde mi tuvalet etmesini istiyorsunuz? yani pede yada dışarıda tuvalet eğitimi hizmeti mi almak istiyorsanız gibi sorular sormaktadır. Bende kendi köpeğimi eğitime gönderdim eğitmenden öğrendiğim bilgileri sizlere buradan aktarmaktayım.

Köpeğiniz 3'üncü ayına geldiğinde artık tüm "TEMEL KOMUTLARI" öğrenebilecek seviyeye gelmiş olacaktır.


Nedir Bu Temel Komutlar;

 • Takip ( Sol Tarafınızdan Çekiştirmeden Yürüme )
 • Otur Bekle
 • Yat Bekle
 • Yat
 • Hayır
 • Aferin
 • Gel
 • Davranış Problemleri Çözümü

Köpek 7’nci ayına ulaştıktan sonra artık mental ve ortopedik olarak daha sıkı kurallı ve net eğitim çalışmalarına hazır seviyeye gelmiş olur. Bu süreç ile birlikte egzersiz ve eğitim planlarının doğru yapılması gerekmektedir. Artık köpeğin hayatının sonuna kadar var olan öğrenme ve iletişim kurma isteğini değerlendirmek tamamen hayvan sahibine bağlıdır.


Yetişkin olarak edinilen köpeklerde ise adaptasyon ve oryantasyon algısı şekillendikten sonra varsa geçmişe yönelik kötü alışkanlıların ve davranış problemlerinin eliminasyonu ile başlanıp eğitim süreci ile devam etmek doğru olacaktır.

Gerçekten, köpeklerde de öğrenmenin yaşı yoktur ve ister yavru ister yetişkin olarak edinilsin doğru bir iletişim, sıkı bir dostluk ve iyi bir kılavuzluk yapıldığı takdirde her köpek sahibi ile sosyal çevre içerisinde rahat ve uyumlu bir yaşantı sürdürebilir...

 • Köpek ve Sahibinin Eğitimi-Öğretimi
 • "Sahibini Eğitmedikten Sonra Köpeğe Verilen Eğitimin Anlamı Yoktur"

Köpek Nasıl Eğitilir Profesyonel anlamda eğitim ve öğretime gelen köpek ilk önce eğitmeni ile dostluk bağı kurar. Peşi sıra O'nun hiyerarşik yapısını, beden dilini, cins özelliklerini bilen, onunla aynı dili konuşan eğitim uzmanı tarafından, sahibinin köpek hakkında olumlu veya olumsuz verdiği donelerle oluşmuş veya oluşması muhtemel negatif davranışlar göz önünde bulundurularak bunların önlenmesiyle birlikte günlük hayatta işinize yarayacak komutları öğrenir.

Köpek sahibinin de aldığı eğitim ve öğretim sayesinde oluşan ortak dil neticesinde, oluşmuş veya oluşacak problemler çözülmüş, karşılıklı hitab ile olası olumsuzlukların önüne geçilmiş, birbirlerini anlayan ve sürünün sahibinin belli olduğu konuma gelinir.


Biz insan olarak, köpeklerin beklentilerimize hitap etmesini beklerken acaba biz köpeklerin beklentilerini, hiyerarşik yapısını, beden dilini, temel içgüdülerini bilmeden, öğrenmeden onlardan bunu istemeye ne kadar hakkımız vardır? Biz en zeki canlı türü insan olduğumuzu iddia ederken, bu canlıları anlamadan onların bizi anlamasını nasıl bekleriz? 

Minik dostumuz 2. Ayına ulaştığında artık anne ve kardeşlerinden ayrılarak yeni ailesine teslim edilmek için hazır halde olacaktır.  Yavru köpek eğitimi yavru eve geldiği anda başlaması gereken bir eğitimdir. Bu konuyu yavru köpek eğitimi yazımızda incelemiştik okumanızı öneriyoruz. Minik dostumuz eve geldiği andan itibaren eğitim hızlı bir şekilde başlamalı ve ilk olarak tuvalet eğitimine giriş yapılmalıdır.  İlk zamanlarda tuvalet alışkanlığını şekillendirmek çok önemli bir detay olacaktır.

Öneri: Tatile Gittiğinizde Köpek Oteli Firmalarını Sitemiz üzerinden bulabilirsiniz.

Kaynak: https://petokulu.com/kopeklerde-egitim-yasi-ne-olmalidir/