İshal yavru köpeklerde meydana gelebilecek en sinir bozucu hastalıklardan biridir çünkü; köpeğinizde basit bir hazımsızlık sorunundan tutun da ölümcül bir virüse kadar pek çok şeyi işaret edebilir. Yavru köpeklerde ishalin ardında yatan başlıca 6 neden vardır, bunlar:

               Diyet değişikliği veya gıda intoleransı

               Parazitler

               Stres

               Çöp, toksin veya vücuda yabancı cisimlerin yutulması

               Bakteriyel enfeksiyon

               Viral enfeksiyon

Yavru Köpeklerde Olası İshal Belirtileri

Yavru köpeklerde ishal hastalığı genelde çok şiddetli değildir ve hastalık bir gün içinde kendiliğinden geçer, ancak yavru köpeğinizde aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçını gözlemliyorsanız direkt olarak veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Belirtiler:

               Kanlı ishal

               Siyah, katranlı dışkı

               Ateş

               Diş etlerinde solukluk

               Huzursuzluk

               Ağrı

               Kusma

İshalin bir günden uzun bir süre devam etmesi durumunda bu belirtiler olmasa da direkt olarak veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Bu belirtiler dışında köpeğinizin yabancı bir cisim veya toksik bir madde yuttuğundan şüpheleniyorsanız da direkt olarak veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Yavru Köpeklerde İshal Tedavisi

Veteriner yavru köpeğinizdeki ishal hastalığının ardında yatan nedenin bakteriyel veya viral bir enfeksiyon olduğunu söylüyorsa, yavru köpeğinizin tedavi sürecini hastanede geçirmesi gerekebilir, enfeksiyonların tedavisi için antibiyotik kullanımı reçete edilebilir ve köpeğinizin kaybettiği sıvıları geri kazanmasını sağlamak için intravenöz sıvılar verilebilir.

Köpeğiniz kendisinde tıkanıklığa sebebiyet verecek bir şey yemediği sürece, çöp yutulması kendi kendine çözülebilir ancak veterineriniz söz konusu hastalık olan ishal tamamen geçene kadar sürece daha çok uyacak bir diyet önerisinde bulunabilir, bu diyete uymanız tedavinin seyri açısından önemlidir. Toksinler ve zehirler söz konusu olduğunda ise bu maddelerin türüne bağlı olarak tedavi büyük ölçüde değişiklik gösterir.

Yavru köpeklerde ishalin ardında yatan etken parazit ise, tedavi süreci parazitin türüne ve söz konusu parazit enfeksiyonunun şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bazı parazitler tek bir ilaç yardımıyla kolayca temizlenirken bazıları için daha detaylı tedavi yöntemleri gerekebilir.

Yavru Köpeklerde İshal Hastalığını Önlemek

Herhangi bir hastalığın tedavisi olması elbette çok güzeldir ancak tedaviye ihtiyaç kalmadan herhangi bir hastalık sürecine dahil olmadan onu önlemeyi başarmak çok daha güzeldir, bu sebeple yavru köpeklerde ishal hastalığını önlemenin olası yöntemlerini sizin için listeledik:

               Yavru köpeğiniz yaşam alanını diğer köpeklerle paylaşıyorsa bu alanı oldukça temiz tutun ve doğru dezenfektanları kullanın.

               Yavru köpeğinizin uzman veteriner hekim tarafından verilen aşı takvimine uyguğuna emin olun.

               Aşılanmamış köpek yavrularını, aşılanmamış köpeklerden ve halka açık olan köpek parkları veya ortak alanlardan uzak tutun çünkü aşılanmamış köpekler buralarda serbestçe gezebilir.

               Veterinerinizle uygun parazit önleme yöntemleri hakkında konuşun ve gerekeni yapın.

               Yavru köpeğiniz yeni bir diyete geçeceği zaman bunu yavaşça yapın.

               Çöp ve toksinleri yanlışlıkla yutmasını önlemek adına etrafın güvenli olduğundan emin olun ve onu gözetleyin.

 

KAYNAK= https://kopekyavrusu.com/